امروز

شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۰

  ساعت

۰۰:۱۴ قبل از ظهر

سایز متن   /

۸۲۵۶۳۳۵۸-۷۱۶۷۵۹۳۴

باشگاه خبرنگاران تفکر جوان: ضیاء الدین الماسی عصر دیروز در نشست ساماندهی شناگاه های ساحلی استان های شمالی کشور، با اشاره به اقدامات صورت گرفته در سازمان محیط زیست برای ساماندهی شناگاه های کشور گفت: در ۲ سال ضوابط محیط زیستی مقابله با آلودگی ها تهیه و به مسوولان مربوطه ابلاغ شد و امضای تفاهم نامه سه جانبه میان سازمان حفاظت محیط زیست، ۲ وزارتخانه کشور و بهداشت درمان و آموزش پزشکی می تواند سند پشتیبان این ضوابط باشد.
وی افزود: در راستای ساماندهی و نصب پرچم در شناگاه ها تفاهم نامه ای تهیه شده که قرار است هفته آینده توسط معاونان سازمان حفاظت محیط زیست و ۲ وزراتخانه کشور و بهداشت درمان و آموزش پزشکی امضا شود.
الماسی گفت: پرچم گذاری با هدف اعلام وضعیت شناگاه ها انجام می شود به صورتی که پرچم آبی نشاندهنده سلامت آن شناگاه، و زرد نشاندهنده آلوده بودن آن واحد است و باید مشکلات آن برطرف شود؛ در غیر این صورت تعطیل خواهد شد.
وی اظهار کرد: یک پرچم آبی بین المللی وجود دارد که به کشورهای موفق در این زمینه داده می شود که امیدواریم پس از یک یا ۲ سال فعالیت در روند پرچم گذاری ها موفق به دریافت آن شویم؛ تاکنون چهار هزار ساحل از جمله دبی این پرچم را دریافت کرده اند.
وی گفت: طبق برآوردهای صورت گرفته، حدود یک میلیارد ریال اعتبار برای نصب این پرچم ها در شناگاه ها مورد نیاز است.
الماسی با اشاره به اینکه گام دوم این طرح در شناگاه های جنوب کشور اجرا می شود، اظهار کرد: هرمزگان دارای ۳۰ شناگاه است که ۱۱ واحد آن پایش شد ، خوزستان از ۳۵ شناگاه هشت واحد و در بوشهر از ۳۷ شناگاه ۱۲ واحد پایش شده است.
وی گفت: سازمان محیط زیست در چند سال گذشته اقدام به پایش تمام شناگاه ها در سه استان گیلان، مازندران و گلستان کرده است.
وی ادامه داد: این پایش ها نشان داد که بسیاری از شناگاه ها مشکلات زیادی دارند؛ برخی از آنها در مصب رودخانه قرار گرفته اند و انواع آلودگی از جمله پساب ها و فاضلاب ها به راحتی وارد آن می شود، برخی ضعف زیرساخت و برخی نیز ضعف مدیریت دارند؛ همچین شاهد دفن کردن حجم زیادی زباله آن هم به صورت غیر بهداشتی در سواحل و نزدیک شناگاه ها هستیم.
الماسی گفت: در شمال کشور شناگاه هایی در قالب طرح سالم سازی دریا فعالیت می کنند که غریق نجات و هلال احمر در آنها مستقر است لذا از لحاظ ایمنی وضعیت بهتری دارند.
نشست ساماندهی شناگاه های ساحلی استان های شمالی کشور عصر روز دوشنبه با حضور پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست، علی ملازاده جانشین قائم مقام وزیر کشور در ستاد مرکزی صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی وزارت کشور و علی اکبر سیاری معاون بهداشت وزیا بهداشت درمان و آموزش پزشکی در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

 

منبع:خبرگزاری ایرنا – مرکز خوزستان

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

خبر روز