امروز

یکشنبه, ۲ مهر , ۱۴۰۲

  ساعت

۰۵:۰۳ قبل از ظهر

سایز متن   /

IMG1235107007851

باشگاه خبرنگاران تفکر جوان: محمدرضا عارف در دومین کنفرانس مدیریت شهری، با بیان اینکه برنامه سوم مربوط به برنامه اصلاح ساختار بود، گفت: همان زمان هم با موانعی در تفسیر اصول قانون اساسی روبرو بودیم. به‌عنوان مثال در ارتباط با ماده ۱۳۶ برنامه سوم هم با موانعی مربوط به اصل ۱۴۴ قانون اساسی مواجه بودیم. به همین دلیل دولت وقت در راستای تمرکز زدایی یا اصلاح ساختارها گام‌هایی برداشت اما بخشی‌نگری بیش از تمرکزگرایی، برنامه‌های توسعه را آزار داده است.

او خاطرنشان کرد: کمی که جلوتر برویم نگاه قیم‌مابانه مدیران مانع اصلی برنامه های توسعه بوده است و اولین گام را در برنامه سوم برای جهت گیری اصلاح ساختارها خوب برداشتیم.

عارف که به‌عنوان رییس دومین کنفرانس مدیریت شهری سخنرانی می‌کرد، با اشاره به اصول قانون اساسی درباره جایگاه شوراها گفت: با درآمدهای جزئی و محدود نفت و بخشی هم درآمدهای مالیاتی می‌خواهیم مشکلات کشور را دولت حل کند.

او ادامه داد: در برنامه سوم گام‌هایی برداشته شد اما در ادامه موفق نشد. معمولا قوانین طوری است که می‌توانیم مسئولیت را گردن دیگران بیندازیم.

رییس مجمع نمایندگان استان تهران همچنین تصریح کرد: در سال‌های ۸۱–۸۰ که در دولت اصلاحات، معاون اول رییس‌جمهور بودم، دو بحران جدی ترافیک تهران و محیط زیست مطرح بود و در جلسه مربوط به ترافیک تهران مسئولان ازجمله شهرداری، رییس نیروی انتظامی وقت در جلسه حضور داشتند اما کاملاً به یکدیگر پاس‌کاری می‌کردند. تصادفاً این مسئولیت‌ها چرخید و فرمانده نیروی انتظامی شهردار، و شهردار نیز رییس‌جمهور شد. اکنون ۱۴–۱۵ سال از آن زمان گذشته اما هیچ اتفاقی نیفتاده است.

عارف ادامه داد: اگر بخواهیم مسائل در حوزه شهری حل شود، راهی جز نظام یکپارچه مدیریت شهری نداریم. در این زمینه خوشبختانه با توجه به داشتن اسناد بالادستی هیچ‌گونه کمبودی به لحاظ قانونی وجود ندارد.

او با بیان اینکه مدیران خیال نکنند با رسیدگی به نامه‌های داخل کارتابلشان مشکلات کشور حل می‌شود، ادامه داد: آنچه من از مدیریت یکپارچه شهری می‌دانم غیر از بخش‌های سیاسی و امنیتی است. در لایحه‌ای هم که دولت در دستورکار دارد، بخش‌های خوبی گنجانده شده که می‌توان نقد یا اصلاح کرد.

رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: آنچه مهم است این که بعد از ۶۰ سال از قانون شهرداری عبور می‌کنیم و می‌خواهیم قانونی فراتر از آن که مربوط به کل امور داخلی شهری کشور است را تدوین کنیم.

او خاطرنشان کرد: به‌نظرم هیچ مانع سیاستی نداریم و این مساله عزم ملی می‌خواهد و شهامتی در دولت باید نسبت به واگذاری‌ها ایجاد شود.

رییس مجمع نمایندگان استان تهران همچنین تاکید کرد: باید بپذیریم نظام جامع مدیریت شهری می‌خواهیم که کلیه امور شهری با مشارکت مردم انجام شود و طبیعتاً شوراهای اسلامی شهر و روستا در جایگاه پارلمان محلی قرار گیرند و شورا، شورای شهر باشد؛ نه شورای شهرداری!

او با تاکید بر اینکه دولت باید با شهامت پشت این لایحه باشد و مجلس هم وظیفه جدی خود را انجام می‌دهد، گفت: اسناد بالادستی فراهم است، دولت باید به این نتیجه برسد، وزرا هم کمک کنند؛ زیرا نقدی که امروز به شورای شهر وجود دارد، ربطی به قانون ندارد.

رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی ادامه داد: توصیه‌ام به دولت این است که لایحه را به گونه‌ای ارئه دهد که مساله کوچک‌سازی هم در آن لحاظ شده باشد. سایر امور را می‌توان با آیین‌نامه‌ها حل کرد.

عارف در پایان با اشاره به اینکه بی‌توجهی به محیط زیست یعنی فروختن آینده کشور گفت: تامین منابع پایدار شهر مساله جدی است و تراکم‌فروشی‌ها و … ناشی از بی‌ثباتی درآمد شهرداری هاست.

منبع: ایلنا

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد