امروز

پنج شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰

  ساعت

۰۰:۱۱ قبل از ظهر

سایز متن   /

وزیر نیرو در آیین بهره‌برداری از چهار طرح بزرگ صنعت آب کشور، گفت: در ۹۳ ماه گذشته و از شروع به کار دولت تدبیر و امید ۸۳ تصفیه‌خانه فاضلاب در سراسر کشور افتتاح شده است.

به گزارش تفکر جوان، «رضا اردکانیان» در چهارمین هفته پویش #هرهفته_ الف_ ب_ ایران در سال ۱۴۰۰ و آیین بهره‌برداری از چهار طرح بزرگ صنعت آب با سرمایه‌گذاری ۲۶ هزار میلیارد ریال با حضور ویدئوکنفرانسی رییس جمهوری، اظهارکرد: سه هفته از پویش #هرهفته- الف- ب- ایران در سال جاری را پشت سر گذاشتیم و در این مدت ۲۱ طرح با سرمایه‌گذاری ۶ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان افتتاح شده است.

وی افزود: امروز در استان‌های هرمزگان،‌ مازندران و خوزستان چهار طرح عمده با سرمایه‌گذاری بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان افتتاح می‌شود.

وزیر نیرو درباره اهمیت این طرح‌ها، گفت: این طرح‌ها در یکی از خشک‌ترین سال‌ها که با کم بارشی قابل ملاحظه‌ای مواجه هستیم و این کم بارشی هم در بخش آب به طور مستقیم و هم بخش برق اثر می‌گذارد افتتاح می‌شود.

وی ادامه داد: اما خوشبختانه با اتکا به همراهی مردم در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت، معدن ان‌شاء الله بدون اختلالی در زنجیره تولید کشور با مشکلات حداقلی تابستان را سپری خواهیم‌کرد.

اردکانیان درباره طرح‌های توضیح داد: امروز طرح‌ فاز نهایی آب شیرین کن بندرعباس افتتاح می‌شود که دو فاز آن در سال‌های ۹۷ و ۹۹ در مجموع ۴۰ هزار مترمکعب در شبانه روز افتتاح شده‌اند و فاز نهایی امروز ۶۰ هزار مترمکعب است و موجب می شود آب رسانی به بندر خمیر، پل، تازیان و بندرعباس، ۹ شهرک و ۲۵ روستا با کیفیت خوب انجام شود و جمعیتی حدود یک میلیون نفر از مردم بندرعباس مشروب شوند.

وی ادامه داد: علاوه بر این در استان هرمزگان تصفیه خانه آب سرنی که پنجاهمین تصفیه خانه‌ای است که در دولت تدبیر و امید به مدار بهره برداری رسیده است و جمعیتی ۸۶۴ هزار نفر را در شرق بندرعباس،‌خمیر و روستاهای اطراف مشروب خواهد کرد.

وزیر نیرو بیان کرد: در استان مازندران نیز هشتاد و سومین تصفیه خانه فاضلاب که در این دولت به مدار بهره‌برداری می‌آید.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه سه ماه از دوره هشت ساله دولت باقی است (در ۹۳ ماه گذشته) ۸۳ تصفیه خانه فاضلاب به مدار بهره‌برداری رسیده است که این یکی در شهر ساری واحد دومی است که جمعیتی بیش از یکصدهزار نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد و از پساب تصفیه در صنعت و کشاورزی استفاده می‌شود.

اردکانیان با بیان اینکه وزارت نیروی همچون سایر بخش‌های دولت مسوولیت ریل گذاری فعالیت‌ها برای دولت بعد را برعهده دارد، گفت: در کنار طرح‌هایی که افتتاح می‌شود طرح‌هایی نیز کلنگ زنی می‌شود و امروز سد زارن رود در شهرستان ساری کلنگ زنی می‌شود که آب شورب ساری و میانرود و ۸۰ درصد روستاها را مشروب خواهد کرد.

وی  بابیان اینکه در استان خوزستان نیز پنجاه و سومین سد مخزنی با اعتبارات ملی که از ابتدای دولت کار ساختمانی آنها به اتمام رسیده و افتتاح شدند، گفت: امروز سد بالارود در شهرستان اندیمشک که ۶۵۰۰ هکتار را مشروب خواهد کرد و آب شورب حسینیه و مناطق اطراف را تامین می‌کند و برای گردشگری منطقه مستعدی است و مهمترین هدف کنترل سیلاب است که امیدواریم مورد استفاده قرار بگیرد و مردم از مواهب آن بهره‌مند شوند.

وزیر نیرو در پاسخ به سوال رییس جمهوری که پرسیدند آبی که در خلیج فارس برای بندرعباس شیرین می‌شود امروز یک مترمکعب به چه قیمتی است، گفت: در خود مناطق ساحلی قیمت کمتر از آبی است که شیرین می‌کنیم و به مناطق مرکزی منتقل می کنیم و در این حالت دو یورو هزینه می‌برد اما در مناطق ساحلی قیمت کمتر از آن است و کمتر از یک دلار است منتها با یارانه دولت و خرید تضمینی آب را قیمت متعارف در اختیار مردم قرار می‌دهیم.

وی گفت: هم کنون هزینه تولید یک مترمکعب آب کمتر از ۲۰ هزار تومان است.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد