امروز

چهارشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۴۰۰

  ساعت

۲۳:۲۸ بعد از ظهر

سایز متن   /

پالایشگاه گازی بید بلند به عنوان یک ابر پروژه نفتی یکی از دستاوردهای بزرگ دولت در خوزستان است که کام مردم این استان را شیرین کرد.

به گزارش  تفکر جوان   بهمن ماه امسال با دستور رییس جمهوری بهره برداری از بزرگترین پالایشگاه گازی خاورمیانه در بهبهان آغاز شد.
پالایشگاه گازی بیدبلند خوزستان به عنوان بزرگترین پالایشگاه هاب گازی خاورمیانه و غرب آسیا در حالی به بهره برداری رسید که ایران تحت شدید ترین تحریمهای ظالمانه آمریکا قرار داشت.

آنگونه که مدیرعامل شرکت پالایشگاه گازی بید بلند شهرستان بهبهان می گوید چهار سال پیش که فراخوان ساخت این پالایشگاه زده شد بسیاری از کشورها برای ساخت این پالایشگاه اعلام آمادگی کردند اما با وضع تحریمهای آمریکا اغلب این کشورها عقب نشینی کرده و ایران را در ساخت این طرح عظیم تنها گذاشتند.

اما با همت متخصصان صنعت نفت و گاز ایران و با حمایت های بی دریغ دولت عملیات اجرایی  این پروژه مهم در بهمن ۹۶ به رغم تحریمهای ظالمانه آمریکا آغاز شد.

محمود امین نژاد مدیر عامل شرکت پالایشگاه گاز بید بلند روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این پالایشگاه نماد قدرت ایران و متخصصان ایرانی است که در مدت ۳۶ ماه و با حمایت قاطع دولت به بهره برداری رسید.

وی گفت: افتتاح این طرح باعث حیرت جهانیان شد زیرا آنان به توانمندی‌های ایران در زمان تحریم باور نداشتند.

وی اضافه کرد: بیش از سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار  برای ساخت این طرح توسط دولت سرمایه گذاری شده است .

مدیر عامل پالایشگاه گاز بید بلند خوزستان اضافه کرد: این پالایشگاه قادر است تمامی گازهای همراه با استخراج نفت در سه استان خوزستان، کهگیلویه وبویر احمد و بوشهر را جمع آوری نماید.

به گفته وی برای احداث این شرکت بیش از یک هزار کیلومتر خطوط لوله خوراک و انتقال احداث شده است  و  در حال حاضر سومین پروژه برتر دنیا  در نوع خود محسوب می شود.

وی اضافه کرد در طول ۳۶ ماه  اجرای طرح  ۱۵  هزار نفر مشغول به کار بودند و در  حال حاضر بیش از یک هزار و ۱۰۰ نفر در این پالایشگاه مشغول به کار شده اند.

مدیر عامل شرکت پالایشگاه گازبید بلند میزان حجم تولید گاز روزانه در این شرکت را ۲ میلیارد فوت مکعب  ذکر کرد و گفت: در فاز اول این طرح تمامی گازهای خام همراه با استخراج نفت در شرق کارون که به نام فلرهای نفتی در فضا رها می شوند جمع آوری و تبدیل به گازهای مفید خواهند شد که این موضوع علاوه بر کسب درآمد برای کشور  به پاک شدن محیط زیست از فلرهای نفتی منجر خواهد شد.

امین نژاد تاکید کرد: در این پالایشگاه گازهای متان( گاز خانگی)، اتان( گاز مخصوص صنایع پتروشیمی) و ۲ محصول صادراتی بوتان و پروبان و نیز گازهای پنتان که مخصوص صنایع بزرگ است تولید و عرضه خواهد شد.

مدیر عامل شرکت پالایشگاه گاز بید بلند ساخت این پالایشگاه را  یک موفقیت بزرگ و نماد اقتدار جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: این پالایشگاه در حالی آماده بهره برداری شد که آمریکا سخت ترین تحریمها را بر علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی  وصنعت نفت به کار گرفت اما این تحریمها نتوانست مانع توسعه و پیشرفت فرزندان ایران اسلامی شود.

وی گفت: متخصصان صنعت نفت و گاز ایران اسلامی با تلاش شبانه روزی این پالایشگاه را آماده بهره برداری کردند تا جهان  به احترام آنان در مقابل این کار خارق العاده  تعظیم نماید.

وی گفت: در طول ۳۶ ماه اجرای این طرح هیچگونه حادثه منجر به فوت رخ نداد که این یک رکورد در جهان به حساب می آید.

فاز دوم این طرح هم قرار است به زودی اجرایی شود.

بهبهان در ۲۰۰ کیلومتری شرق اهواز واقع شده است.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد