امروز

جمعه, ۲۱ مرداد , ۱۴۰۱

  ساعت

۰۴:۲۱ قبل از ظهر

سایز متن   /

مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات باروری ابرها معتقد است: در کشور برای بارورسازی ابرها هیچ گونه هزینه کلانی انجام نشده است.

فرید گلکار با بیان این که ارتباط بارورسازی ابرها با تولید آب یکی از مهمترین چالش‌های ایجاد شده در راستای بهره‌مندی از این تکنولوژی است، اظهار کرد: اگر انجام عملیات بارورسازی ابرها منجر به افزایش یک درصدی بارش‌ها شود، همه هزینه‌ها جبران شده و بیهوده نیست.

وی با اشاره به این که بارورسازی ابرها اقدامی کاملاً علمی است که پیامدهای مثبت زیادی برای کشور به همراه دارد، افزود: افزایش باران با استفاده از بارورسازی ابرها در همه جای دنیا ثابت شده است.

مدیر مرکز ملی مطالعات و تحقیقات باروری ابرها با اشاره به این که در کشورهای خارجی بارورسازی ابرها توسط بخش خصوصی انجام می‌شود، تصریح کرد: در کشور ما هیچ هزینه کلانی برای بارورسازی ابرها انجام نشده و در سایر کشورها هم انجام نمی‌شود.

وی با بیان این که بسیاری از کشورهای کم باران برای جبران کم آبی از روش‌های بارورسازی ابرها استفاده می‌کنند، تصریح کرد: کشورها برای بهره مندی از ثروت، هزینه‌ها را متحمل می‌شوند.

گلکار در ادامه اظهار کرد: در کشور برای مدیریت آب به بارورسازی ابرها نیاز داریم و باید این طرح به صورت مستمر انجام شود. ایران پتانسیل انجام عملیات بارورسازی با استفاده از توان داخلی را دارد؛ کشورهای اطراف ایران این پتانسیل را ندارند بنابراین به حمایت کشورهای پیشرفته نیاز دارند.

این مسئول یادآور شد: بارورسازی ابرها اقدامی طبیعی است و هیچ چیزی جز تشدید آنچه که در طبیعت رخ می‌دهد نخواهد بود.

پیش از این مدیر مرکز تحقیقات و مطالعات باروری ابرها در آذرماه گفته بود، پس از امضای چند قرارداد از سوی وزارت نیرو با سازمان هوافضا و شرکت هواپیمایی تهران، عملیات باروری ابرها از دو هفته آینده، آغاز خواهد شد.

فرید گلکار در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که تمام اقدامات لازم برای شروع این کار انجام شده است، اظهار کرد: انتظار داریم مدیران ارشد وزارت نیرو، قراردادهای منعقد شده را در سریع‌ترین زمان ممکن امضا کنند که بتوانیم عملیات اجرای کار را آغاز کنیم.متأسفانه با وجود این‌که قرار بود در آبان‌ماه پرواز داشته باشیم، اما متأسفانه به‌دلیل وجود برخی مشکلات، از برنامه عقب ماندیم.

او درباره چگونگی انجام عملیات باروری ابرها تاکید کرد: در حال حاضر با یک هواپیمای ساخته‌شده از سوی سپاه، کار را پیش خواهیم برد و اگر امور به خوبی پیش برود، دو فروند دیگر نیز اضافه خواهیم کرد.

وی با تاکید بر این مساله که قرار است وزارت نیرو بخش قابل توجهی از هزینه‌های اجرای این کار را عهده‌دار شود، ادامه داد: طبق پیش‌بینی‌ها، نهایتاً تا دو هفته آینده در استان مرکزی، کرمانشاه، خراسان جنوبی، چهار محال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد، عملیات را آغاز خواهیم کرد.

پیش از این اما رئیس سازمان هواشناسی در اواخر سال ۹۶ با تاکید بر اینکه بارورسازی ابرها تأثیر آشکاری بر جبران کم‌بارشی و خشکسالی کشور ندارد، موضع این سازمان را در مورد باروری ابرها اعلام کرد و نسبت به خطرات ناشی از باروری هشدار داد.

استاد گروه مهندسی آب، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری نیز به ایسنا گفته، باروری ابرها در سطح کلان نمی‌تواند مشکل خشکسالی را برطرف کند.

به گزارش ایسنا، باروری ابرها (cloud seeding) نوعی رفتار هوشمندانه با ابر در جهت افزایش بارش است که معمولاً از طریق پاشیدن یدور نقره (silver iodide) به داخل ابر و به منظور افزایش تعداد هسته‌های میعان یا تراکم(condensation nuclei) ابر انجام می‌شود.

پاشیدن یخ خشک به داخل ابر نیز روش دیگری است که برای بارورسازی ابر انجام می‌شود. در این روش، یخ به دلیل دمای بسیار پایین شروع به تبخیر می‌کند و این تبخیر همزمان باعث سردتر شدن و اشباع بسته هوا و رشد بلورهای یخ داخل ابر می‌شود.

شیوه سوم برای تحریک ابرها، تقویت حرکت‌های صعودی داخل ابر به شکل مصنوعی است. فرآیند ایجاد بارش به چند عامل مانند رطوبت کافی، حرکت‌های صعودی، وجود قطرک‌های باران یا کریستال‌های یخ و توزیع و اندازه مناسب آن‌ها در داخل ابر، وجود هسته‌های میعان و در نهایت فرآیند چگالش بستگی دارد که در صورت وجود همه این مولفه‌ها در ابر، بارش صورت می‌گیرد.

پیشینه بارورسازی یا تحریک ابرها برای تولید باران مصنوعی در دنیا به ۷۰ سال پیش و در کشور ما به ۴۰ سال پیش بر می‌گردد که در تمام این سال‌ها، استان یزد به عنوان یکی از اصلی‌ترین مناطق برای انجام باروری ابرها انتخاب شده است.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد