امروز

چهارشنبه, ۱۳ اسفند , ۱۳۹۹

  ساعت

۱۱:۳۳ قبل از ظهر

سایز متن   /

۴۰۰۱

باشگاه خبرنگاران تفکر جوان: به نظر می‌رسد این روزها ستاد اقتصادی دولت دیگر اعتقادی به پرداخت سود بالای بانکی ندارد. مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در این‌ باره به تازگی گفت: مصوبات اخیر شورای پول و اعتبار و بخشنامه ۸ ماده‌ای بانک مرکزی راهی‌خواهد بود تا معادلات به نفع تولید در کشور تغییر کند.

بر اساس‌این گزارش، از روز گذشته، یازدهم شهریور ماه، مطابق بخشنامه بانک مرکزی، نرخ سود سپرده‌های بلند مدت یکساله به ۱۵ درصد و نرخ سود سپرده‌های کوتاه مدت روز شمار به ۱۰ درصد کاهش یافت.

این بدان معناست که بانک‌ها موظف هستند از این پس برای پول‌هایی که مردم سپرده‌گذاری می‌کنند نرخ های جدید را مبنای پرداخت سود قرار دهند و بدیهی است سپرده‌های پیشین، تا سررسید خود، مشمول نرخ سودهای قبلی خواهند بود.

به گزارش ایلنا؛ هر چند به اعتقاد برخی از کارشناسان بعید به نظر می‌رسد کاهش نرخ سود سپرده‌ها با توجه به عدم جذابیت در بازارهای دیگر باعث خروج سرمایه از بانک‌ها شود اما این عدم خروج سرمایه دلیل دیگری نیز دارد زیرا بانک‌ها با ترفندهای دیگری از خروج سرمایه‌ها از بانک ها جلوگیری می‌کنند.

در حال حاضر بهترین گزینه‌ای که بانکها برای متقاعد کردن مشتریان خود از آن بهره می‌گیرند صندوق‌های سرمایه گذاری است زیرا هنوز بانک مرکزی بخشنامه‌ای در خصوص کاهش نرخ سود این صندوق‌ها ابلاغ نکرده است.

واقعیت این است که تا کنون تعیین نرخ سود،  در نظام بانکی ایران جواب نداده و همواره بوده‌اند بانک‌هایی‌که خودشان این نرخ مصوب را دور بزنند و به دلیل مشکلاتی که در جذب منابع مالی و سپرده‌های مردم دارند، نرخ‌شکنی کرده و سودهای بالاتری را به سپرده گذاران پیشنهاد دهند.

همانگونه که طی ماه‌های اخیر رقابت ناسالمی بین بانک‌های کشور در جذب سپرده ایجاد شد و بانک‌ها با پرداخت سودهای بیشتر سعی داشتند که سپرده‌گذاران بیشتری را به سمت خود جذب کنند.

بانک اقتصاد نوین:

در این رابطه کارمند یکی‌از شعب بانک اقتصاد نوین در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: از یازدهم شهریور ماه الزام بر اجرای نرخ سود پانزده درصدی آغاز شده است اما در صورتی که فردی تمایلی به باز کردن سپرده یک ساله با این نرخ سود را نداشته باشد ما  صندوق یکم ایرانیان بانک اقتصاد نوین با نرخ سود ۲۰ تا ۲۱ درصد را به وی پیشنهاد خواهیم داد .

وی در پاسخ به این پرسش که‌ آیا ممکن است نرخ سود صندوق های سرمایه گذاری نیز کاسته شود؟ خاطر نشان کرد: در صورت کاهش نرخ سود صندوق‌ها ممکن است این نرخ به ۱۹ درصد کاهش پیدا کند اما برای سپرده‌های بالای پنجاه میلیون تومان پیشنهادات خوبی خواهیم داشت!

بانک پاسارگاد:

یکی دیگر از کارمندان در شعبه بانک پاسارگاد به خبرنگاران  گفت: هر چند در حال حاضر سود سپرده‌های بانکی تا ۱۵ درصد و نرخ سود روز شمار تا ۱۰ درصد کم شده است اما این بانک صندوق اندیشه فردا  با سود ۱۸ درصد را برای سپرده گذاران خود پیشنهاد می‌دهد اما ممکن است نرخ این صندوق نیز تا یک ساعت دیگر تغییر کند.

وی افزود: البته هنوز در مورد صندوق های سرمایه گذاری و نرخ های اوراق مشارکت بخشنامه‌ای از سوی بانک مرکزی به ما ابلاغ نشده است.

در این خصوص یک مقام مسئول در بانک پاسارگاد در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا تاکید کرد: «صندوق اندیشه فردا» در بانک پاسارگاد، از تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ اقدام به جذب سرمایه نمی‌کند. همچنین نرخ‌های سود پرداخت شده در این بانک طبق قوانین و مقررات بانک مرکزی محاسبه می‌شوند.

بانک آینده:

همچنین یکی از کارمندان شعب بانک آینده به خبرنگاران گفت: صندوق گسترش و صندوق تجربه در بانک آینده دو صندوقی هستند که سود ۲۳ درصد برای مشتریان خود در نظر دارند و سپرده‌گذارانی که به هر دلیلی نخواهند سود سپرده یک ساله  ۱۰ تا ۱۵ درصد داشته باشند می‌توانند در این دو صندوق سپرده گذاری کنند.

بانک پارسیان:

در این رابطه یکی‌از متصدیان بانک پارسیان به خبرنگاران گفت:صندوق لوتوس با سود ۲۰ درصد گزینه مناسبی برای جلب نظر سپرده گذاران است که تا شش ماه هم آن را تضمین می‌کنیم اما انعقاد قرارداد شش ماهه به صورت غیررسمی خواهد بود و اگر قرارداد رسمی می‌خواهید باید سپرده با سود ۱۵ درصد را انتخاب کنید!

بر اساس این گزارش به نظر می‌رسد بانک‌های دولتی بر اجرای  بخشنامه اخیر بانک مرکزی متعهدتر باشند.

بانک ملت:

یکی از کارمندان بانک ملت به خبرنگاران گفت: اخذ سپرده از مردم بسیار سخت شده و هر چند به نظر می‌رسد که صندوق بانک‌ها هنوز هم جذاب هستن دو مردم در آن سپرده گذاری می کنند؛ اما به هر حال دولت و بانک مرکزی تاکید دارد که نرخ سود این صندوق ها نیز نباید بالا باشد. از روز گذشته سود سپرده یک ساله به ۱۵ درصد رسیده است.

وی افزود: بانک ملت نیز فعلا صندوقی ندارد اما تا چند وقت پیش صندوق اوج ملت سود ۲۰ درصد می داد که الان دیگر کار نمی کند و تنها راه برای کسب سود بیشترخرید اوراق مشارکت است.

بانک ملی:

یکی از کارمندان بانک ملی نیز به خبرنگاران گفت: از روز شنبه یازدهم شهریور ماه سود سپرده کوتاه مدت تا ۱۵ درصد کاسته شد و همه بانک‌ها باید آنرا رعایت کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری چطور هستند؟ گفت:صندوق‌ها الان خطرناک هستند و ممکن است به سرنوشت مؤسسه کاسپین دچار شوند.

 

منبع: خبرگزاری ایلنا

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها:
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

خبر روز